KJP “Zlatibor“ Čajetina pre mesec dana započelo je podelu zelenih i plavih kanti po domaćinstvima u Čajetini, koja su obuhvaćena Projektom odvajanja kućnog otpada O-dva-ja-mo”. Tokom prve raspodele, 143 domaćinsta je dobilo kante za primarnu selekciju otpada.
Ove sedmice počela je druga faza raspodele kanti po domaćinstvima u Čajetini, a ovoga puta obuhvaćeno je 200 domaćinstava kojima će biti podeljene plave kante za suvu frakciju i zelene kante za mokru frakciju. Komunalne posude su čipovane, i tokom njihove isporuke u domaćinstvo, ekukacija od strane zaposlenih lica je obavezna kao i prateći ugovor, koji se potrpisuje sa korisnicima.
Edukatori počinju sa radom u pola 10, a u periodu od 9:30 do 14:30, nekoliko ekipa deliće komplete kanti, kao što je i prethodnog puta urađeno. Geađani mogu da kažu koliko kompleta im je neohodno, mi u startu donosimo jedan komlet ali ako su u pitanju višečlane porodice ili kuća sa više porodica, najbolje je da odmah uzmu više kompleta za svoje domaćinstvo. Potrebno je napomenuti da kante svi smeste uz saobraćajnicu", rekla je Vera Blagojević, šef Službe za komunalne poslove.
Nadležni organi u Čajetini procenjuju da se projekat u ovoj opštini odvija sa veikim uspehom. Krajem septembra JKP „Zlatibor“ Čajetina je u septembru isporičilo 1.380kg reciklabila, 97% čistoće. Ovaj podatak je pokazatelj da primarna selekcija na teritoriji opštine Čajetina ide u dobrom pravcu, te da odvajanje otpada na mestu njegovog nastanka postepeno ulazi u svakodnevnu rutinu korisnika koji su obuhvaćeni projektom.
Ja se nadam da ćemo ovih 200 domaćinstava mnogo lakše uvesti, jer smo sada spremni na situacije koje su se dešavale prethodnih mesec dana i čini mi se da dosta spremnije ulazimo u ovaj projekat, a olakšica je i to da su novi korisnici već čuli od svojih komšija kako sve funkcioniše“, kazala je Blagojević.
Prikupljanje reciklabilnog otpada u Čajetini se odvija u okviru projekta „Omo“ koji sprovodi Ministarstvo zaštite životne sredine Republike Srbije, uz podršku Evropske unije i Ambasade Švedske. Projekat odvajanja kućnog otpada „O-dva-ja-mo“ ima za cilj da u 17 opština Srbije uspostavi sistem za odvajanje otpada na mestu nastanka ulaganjem u opremu i u informisanje građana o prednostima odvajanja kućnog otpada, radi njegove kasnije uspešne reciklaže i smanjenja količina otpada koje završavaju na deponijama. OpČačak, Pirot, Bajina Bašta, Dimitrovgrad, Bogatić, Babušnica, Ivanjica, Užice, Šabac, Kosjerić, Bela Palanka, Požega, Lučani, Šid i Pančevo